Paul McCartney täyttää 18. kesäkuuta 70 vuotta ja 5. elokuuta tulee kuluneeksi 40 vuotta Paul McCartneyn & Wings-yhtyeen Turun konsertista. Beatlesien hajottua McCartney julkaisi kaksi sooloalbumia, kunnes hän perusti loppuvuodesta 1971 Wings-yhtyeen, johon kuuluivat Paulin ja Lindan lisäksi Denny Laine, Denny Seiwell ja Henry McCullough. Seuraavana vuonna yhtye teki Euroopan kiertueen, johon kuuluivat esiintymiset Helsingissä ja Turussa.
Turussa yhtye esiintyi Kupittaan urheiluhallissa, jonne ex-beatleä saapui kuulemaan noin tuhat henkeä. Wings-yhtyeen alkuvuosina McCartney kieltäytyi esittämästä Beatles-sävellyksiä, joten yhtyeen ohjelmistoon kuului McCartneyn soolotuotantoa höystettynä muutamalla rockstandardilla.
Yleisön joukossa oli myös turkulainen valokuvaaja Vesa Hannuksela, jonka ottamia valokuvaharvinaisuuksia on esillä Raision kaupunginkirjaston musiikki- ja taideosastolla 1.6.-31.8.